ARAMA
İncirliova Belediyesi

İncirliova Deve Güreşi

Geri
İncirliova Deve Güreşi

İncirliova Deve Güreşi

Deve güreşlerinin tarihi 19. yüzyılın başlarına kadar uzanır. O tarihlerde İzmir yönüne gidenkervanlar, eski adıyla Karapınar olan, şimdiki İncirliova’da konaklamaktaydı. Bu konaklamasırasında dorumlar (Deve Yavrusu), kendi aralarında oynaşırlardı. Yine kervanda yükbulunmayan develerin birbiriyle güreştiklerini gören deve sahipleri, develerinin buhareketlerine ilgi duymuşlar, zamanla bu durumu gelenek haline getirmişlerdir. Öncelerişahıslar arasında iddia yoluyla ufak çaplı yapılan deve güreşleri, daha sonralarıgenişleyerek, toplumsal bir eğlence haline gelmiştir.

Her yıl düzenlenen deve güreşlerine, Aydın ili dışından Çanakkale, Balıkesir, Denizli,Antalya ve İzmir yörelerinden develerini güreştirmek için deve sahipleri davet edilerek,yörenin meraklı izleyicileri katılır. Davet edilen deve sahiplerinin konaklama ve diğerihtiyaçları genellikle, İncirliovalı deveciler olmak üzere, İncirliova halkı ve İncirliova esnafıtarafından karşılanır.

Güreşlerin yapılacağı günden bir gün önceki gecede “Halı Gecesi” adıyla bir eğlence düzenlenir. Bu eğlencede yemekler yenir,içkiler içilir, dostluklar pekiştirilir, mahalli sanatçılar şenliklere katılır, eğlence sırasında açık artırma yapılarak halılar satılır. Ertesi gündavul zurna eşliğinde yapılan deve güreşlerinde develer, ayak, orta, başaltı ve baş kategorilerinde güreştirilir. Her deve kendikategorisindeki deve ile (Tülü) güreşir, galip gelen develerin sahipleri, para ve halı ile ödüllendirilir.

Deve güreşlerinde, zamanı ayarlayan, Tülülerin en iyi şekilde güreşmesini sağlayan “Orta Hakem”; neticeleri belirleyen,organizasyonu devam ettiren “Masa Hakemi”; develeri ayırmak için 10’ar kişilik gruplar halinde 2 gruptan oluşan “Urgancı” denilenayırıcılar; develerin birbirini ısırmaması için ağızlarını bağlayan “Ağız Bağcı” denilen 2 veya 3 kişi görev yapar. Kendine göre sağtaraftan güreşen deveye “Sağcı”, sol taraftan güreşen deveye “Solcu” deve denir.

Güreş esnasında, her iki devenin birbirinin ayaklarını kenetlemesine “Çengel”, güreşen develerin ayaklarının arasına alarak,göğsünü ile basmasına “Bağcı”, rakibinin ayaklarına ağzı ve dişleri ile vurmasına “Tekçi” denir. Deve güreşlerinin gerek içeriden,gerekse dışarıdan ziyaretçi ve turist gelmesi açısından, İncirliova’nın tanıtılmasında önemli rolü vardır.